Governance

The Governing Body at West Bretton School have a culture of high expectations, aspirations and scholastic excellence for all pupils and work in partnership with school staff to ensure that they are prepared positively for life in modern Britain.  

We are committed to provide a balance of challenge and support to the Headteacher to ensure that every individual reaches their potential both academically and as a well-rounded individual ready to move on to their next challenges in education and life.

Policies
Minutes from our Governors' meetings
Governor Attendance at full GB meetings 2018/19
  Governor Attendance at GB Committee meetings 2018/19
Governing Body Register of Interests 2018/19

Governors

Mrs Belinda Archer
Role
Co-opted Governor
Responsibility
Training Link Governor/Investors in Pupils
Appointed by
Governing Body
Date
08/11/2004
Term end date
09/07/2023
Mrs Anna Bowman
Role
Co-opted Governor
Responsibility
Safeguarding Children & Looked After Children/Arts
Appointed by
Governing Body
Date
12/01/2006
Term end date (stepped down)
04/07/2016
Ms Kathryn Braime
Role
Co-opted Governor
Responsibility
The Arts
Appointed by
Governing Body
Date
26/03/2019
Term end date
25/03/2023
Mr Kevin Burley
Role
Parent Governor
Responsibility
None
Appointed by
Governing Body
Date
17/11/2017
Term end date
16/11/2021
Mr Steve Care
Role
Co-opted Governor
Responsibility
Learning & Teaching
Appointed by
Governors
Date
29/11/2016
Term end date
24/11/2020
Mrs Gail Degnan
Role
Parent Governor
Responsibility
Numeracy
Appointed by
Governing Body
Date
28/03/2017
Term end date
07/02/2021
Mrs June Drysdale
Role
Co-opted Governor
Responsibility
Special Needs & Pupil Premium
Appointed by
Governing Body
Date
06/09/2004
Term end date
18/05/2023
Mrs Sue Earnshaw
Role
Co-opted Governor
Responsibility
Chair/Key Stage 1 Link Governor/Literacy Governor
Appointed by
Governing Body
Date
03/07/2003
Term end date
18/05/2023
Mrs Janet Grindle
Role
Co-opted Governor
Responsibility
Sports Premium
Appointed by
Governing Body
Date
20/01/2014
Term end date
18/05/2023
Cllr Mrs Samantha Harvey
Role
Local Authority Governor
Responsibility
Appointed by
Governing Body
Date
28/03/2017
Term end date
27/03/2021
Cllr Lawrence Kirkpatrick
Role
Local Authority Governor
Nominated by
Wakefield Local Authority
Date
06/09/2012
Term end date (stepped down)
05/05/2016
Miss Anne Lockwood
Role
Co-opted Governor
Responsibility
Foundation Stage Link Governor
Appointed by
Governing Body
Date
18/07/2007
Term end date
18/05/2023
Mrs Caroline Mills
Role
Parent Governor
Responsibility
None
Appointed by
Governing Body
Date
17/11/2017
Term end date
20/03/2018
Mrs Janette Robinson
Role
Co-opted Governor
Responsibility
None
Appointed by
Date
18/07/2016
Term end date (stepped down)
22/12/2017
Mrs Lesley Sellens
Role
Staff Governor
Appointed by
Staff
Date
01/05/2006
Term end date
19/07/2019 (retired)
Mr David Spaul
Role
Co-opted Governor
Appointed by
Governing Body
Date
22/06/1999
Term end date
18/05/2023
Mrs Alex Wriglesworth
Role
Parent Governor
Responsibility
None
Appointed by
Governing Body
Date
05/02/2019
Term end date
04/02/2023
Mrs Jill Womersley
Role
Headteacher
Appointed by
N/A
Date
02/01/2008

Committees/Working Groups

Appeals
Chosen in alphabetical order from eligible Governors who have not made the original decision against which the appeal is being made, starting with the letter A.
Quorum
3
Complaints
Membership
Mrs Drysdale, Miss Lockwood, Mr Spaul
Quorum
3
Finance
Membership
Mrs Earnshaw (Clerk), Headteacher, Miss Lockwood, Mr Spaul (Chair)
Quorum
3
Performance Management
Membership
Mrs Archer, Mr Care, Mrs Earnshaw (Chair)
Quorum
2
Personnel Implementation
Membership
Mr Spaul (Clerk)
Quorum
3
Pupil Behaviour & Discipline
Membership
Mr Care, Mrs Earnshaw, Mr Spaul
Quorum
3
Resources (Personnel/Premises)
Membership
Mrs Earnshaw (Clerk), Headteacher, Miss Lockwood, Mr Spaul
Quorum
3
Standards & Pupils
Membership
Mrs Archer, Mr Care (Chair), Mrs Degnan, Mrs Earnshaw (Clerk), Mrs Grindle, Headteacher
Quorum
3

Selection Panels

Headteacher
Membership
Mr Care, Mrs Earnshaw (Chair), Miss Lockwood
Reserve
Mr Spaul
Quorum
3
Assistant Headteacher
Membership
Mr Care, Mrs Earnshaw, Headteacher
Quorum
3
Teaching posts (standard scale and above) & non-teaching staff
Membership
Mr Care, Mrs Earnshaw, Mrs Firth, Headteacher, Miss Lockwood
Reserve
One reserve Governor chosen in alphabetical order, starting with the letter C.
Teaching assistants
Membership
Mrs Earnshaw, Mrs Firth, Headteacher
Reserve
Miss Lockwood
Next event...

What's happening in school? Check out our calendar of events.

More...
Monday 23 September 2019